See devalvoituminen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "devalvoitua",
"3": "-minen"
},
"expansion": "devalvoitua + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "devalvoitua + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "devalvoituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "devalvoituminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "devalvoituminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "devalvoitumi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "45 55",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "45 55",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "devalvoitua"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of devalvoitua"
],
"id": "en-devalvoituminen-fi-noun-3-U05D~t",
"links": [
[
"devalvoitua",
"devalvoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "25 75",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "45 55",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "25 75",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -minen",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "45 55",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "45 55",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of devalvoitua",
"devaluation, depreciation"
],
"id": "en-devalvoituminen-fi-noun-lhqpZ-dH",
"links": [
[
"devalvoitua",
"devalvoitua#Finnish"
],
[
"devaluation",
"devaluation"
],
[
"depreciation",
"depreciation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdeʋɑlʋoi̯tuminen/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞ʋɑ̝lˌʋo̞i̯t̪uˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "devalvoituminen"
}
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -minen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inen",
"Rhymes:Finnish/inen/6 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "devalvoitua",
"3": "-minen"
},
"expansion": "devalvoitua + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "devalvoitua + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "devalvoituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "devalvoitumisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "devalvoitumisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "devalvoitumisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "devalvoituminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "devalvoituminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "devalvoitumi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"form_of": [
{
"word": "devalvoitua"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of devalvoitua"
],
"links": [
[
"devalvoitua",
"devalvoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"glosses": [
"verbal noun of devalvoitua",
"devaluation, depreciation"
],
"links": [
[
"devalvoitua",
"devalvoitua#Finnish"
],
[
"devaluation",
"devaluation"
],
[
"depreciation",
"depreciation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdeʋɑlʋoi̯tuminen/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞ʋɑ̝lˌʋo̞i̯t̪uˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "devalvoituminen"
}
Download raw JSONL data for devalvoituminen meaning in All languages combined (21.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.